topSK indexEN indexDE indextop
Greta apartmanNautilusZorro izba007 izbaAdela izbaAntoni GaudiPicassoRodinSalvador DaliMarc ChagallQueenMarika Gombitov;Annie LennoxHana HegerovLed ZeppelinPeter LipaBeatlespodstranka obrazok


Auguste Rodin
bol jeden z najznámejších sochárov 19.storočia. Považoval ľudské telo za najvhodnejší prostriedok, ktorým možno vyjadriť každý vnútorný duševný stav. Práve ním začína nová éra moderného sochárstva.  Pracoval na výzdobe bruselskej burzy kde vytvoril Bronzový vek, ktorý spôsobil na parížskom salóne totálny rozruch. Dielo je také realistické, že ho niektorí obviňujú že ho nevymodeloval ale odlial zo živého človeka. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Muž so zlomeným nosom, Mysliteľ či Bozk.

Túto izbu radíme do kategórie Standard.
V tejto dvojlôžkovej izbe sa nachádza LCD televízor, digitálna TV, chladnička s alko a nealko nápojmi, občerstvenie v podobe sladkostí, písací stolík, pripojenie na Internet (Wifi, sieťový kábel) a telefón s prepojením na recepciu. Postele sú z masívu a sú vybavené špecialnými ortopedickými matracmi s hypoalergénnymi poťahmi. Kúpeľna je vybavená špičkovým sprchovacím kútom s priemerom 100cm Artweger, Grohe batériami, sušičom vlasov a elektrickou vyhrievanou podlahou (DEVI).

 

Auguste Rodin

Pochádzal z konzervatívnej úradníckej rodiny. Jeho otec pracoval ako policajný úradník. Ako 13 ročný sa stal žiakom École Spéciale de Dessin et de Mathématiques. V nasledujúcom roku prechádza do École des Arts décoratifs, kde zostal až do r.1862. Stále sa však márne pokúšal o prijatie na École des Beaux Arts. V r. 1862, keď mu zomrela sestra, ocitá sa v životnej kríze a vstupuje do rádu „Pères du Saint-Sacrement“.

O dva roky neskôr sa stáva žiakom Alberta-Ernesta Carrier-Belleusea. V r.1870 s ním odchádza do Bruselu, ale po umeleckých sporoch sa s ním ešte v tom roku rozišiel. Od toho času dostáva prvé objednávky a začína byť uznávaným umelcom.

V rokoch 1875-1876 podnikol študijnú cestu do Talianska za „Michelangelovým tajomstvom“. Po jeho rozlúštení (1877) sa vracia naspäť do Paríža. Tu študuje francúzske gotické katedrály. Uzaviera zmluvu, na roky 1879-1882, s porcelánkou v Sévres.

V r.1883 sa zoznamuje s Camille Claudelovou. Ona sa stáva najskôr jeho žiačkou, neskôr jeho milenkou.

Popri iných rozličných prácach bol Rodin v r. 1889 poverený vytvoriť pre Parížsky panteón postavu Victora Huga. Rozhodol sa, že ho zobrazí nahého, obklopeného múzami. Prirodzene, že to vyvolalo škandál a socha zostala nedokončená.

V r.1894 sa Rodin usadil v Meudone a zhromaždil tam okolo seba okruh mladých spisovateľov a umelcov. Na Svetovej výstave v Paríži v r. 1900 vystavuje v pavilóne Rodin 171 svojich prác. V rokoch 1905-1906 pôsobil ako jeho tajomník Rainer Maria Rilke. V hoteli Biron v r. 1907 zriaďuje Rodin ďalší ateliér (dnes jeho múzeum). Vo veku 77 rokov si vzal za manželku vo februári 1917 Rose Beuretovú, ktorá zomrela o dva týždne neskôr.